یکشنبه, 12 شهریور 1396 ساعت 09:23

دستیابی به رشد اقتصادی با افزایش صادرات غیرنفتی امکان‌پذیر است

سرپرست گمرک ایران در نشست فوری با سازمان‌های همجوار و صارکنندگان برای تسهیل صادرات گفت: تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و دستیابی به رشد اقتصادی با افزایش صادرات غیرنفتی امکان‌پذیر است.

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، فرود عسگری با اعلام این مطلب افزود: تسهیل و تسریع در انجام تشریفات صدور فرآورده‌های صادراتی غیر نفتی از اهداف مهم این نشست است.
سرپرست گمرک ایران در جلسه مشترک با مقامات و مسئولین سازمان‌های همجوار و صادرکنندگان تمرکز بر صادرات غیرنفتی به کشورهای هدف به ویژه قطر و روسیه را یک ضرورت برای کشور دانست و گفت: ما باید از این فرصت استفاده کرده و نباید از کشورهای رقیب عقب بمانیم.
فرود عسگری با تأکید به فرصت‌های صادراتی که پیش از این برای صادرکنندگان ایرانی ایجاد شده و با اشاره بر وجود مشکلاتی که مانع از بهره‌داری کامل از آنها شد، هدف دعوت از مسئولین سازمان‌های همجوار و تشکل‌های بخش خصوصی را، رفع این موانع دانست و توضیح داد: ما باید از تجربیات سال‌های گذشته استفاده کنیم و از فرصت صادرات به قطر و روسیه نهایت استفاده را ببریم.
وی در این نشست به مزیت‌های صادراتی به کشور قطر اشاره کرد و گفت: ما در دو حوزه مصالح ساختمانی و میوه و سبزیجات برای صادرات به قطر مزیت داریم و گمرکات بوشهر کوتاه‌ترین مسیر برای صادرات به این کشور است.
فرود عسگری به ایرانیان مقیم در قطر اشاره کرد و گفت: هموطنان ما در این کشور جزو طبقه ثروتمند در قطر هستند و می‌توانند در این هدف با ما مشارکت و همکاری داشته باشند.
سرپرست گمرک ایران ادامه داد: آمادگی داریم در کمترین زمان ممکن به مشکلات صادرکنندگان در حوزه امور گمرکی رسیدگی و حل نماییم و درخصوص مشکلاتی که به سازمان همجوار گمرک مربوط می‌شود هم با هماهنگی سازمان‌های همجوار رسیدگی و پیگیری کنیم.

حل مشکلات صادرکنندگان در شورای گفت‌وگو / ساماندهی صادرات به قطر و روسیه

سرپرست گمرک ایران از حل مشکلات صادرکنندگان در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خبر داد و گفت: تمامی مشکلات صادرکنندگان در نشست‌های تخصصی تسهیل صادرات در گمرک جمع‌بندی و به شورای گفت‌وگو ارائه می‌گردد تا راهکارهایی برای رفع این مشکلات در نظر گرفته شود.
فرود عسگری با بیان این مطلب افزود: در برنامه جدیدی که برای تعامل و تسهیل صادرات در پیش گرفته‌ایم مقرر شده تا مشکلات صادرکنندگان در مواردی که به گمرک مرتبط است رفع شود و در مواردی که فراسازمانی است نتایج جمع‌بندی و به شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ارائه شود که خوشبختانه در حال حاضر دکتر کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در رأس این شوراست و علاوه بر مسائل بانکی و بیمه‌ای، کاملاً به حوزه صادرات اشراف دارد و به بیانی دیگر می‌تواند ضمانت حل مشکلات مطرح شده در این نشست‌ها تلقی گردد، ضمن اینکه دکتر کرباسیان ارتباطات بسیار خوبی با دکتر شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت دارند و با تعامل و همدلی می‌توانند گره‌های صادراتی را باز کنند.
وی در ادامه گفت: فضا برای تعامل گمرک با بخش خصوصی باز است و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد، ضمن اینکه گمرک ایران به صورت روزانه با اتحادیه‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی در ارتباط است و حتی ارزش‌گذاری کالاها در چارچوب همین تعاملات و ارتباطات به‌روزرسانی می‌شود.
سرپرست گمرک ایران در نشست تخصصی با تشکل‌ها و سازمان‌های همجوار از همکاری گمرک و وزارت صنعت برای تسهیل هر چه بیشتر صادرات غیرنفتی خبر داد و با اشاره به ماده 3 قانون امور گمرکی گفت: از آنجایی که بالا بودن هزینه‌های حمل‌ونقل از عمده‌ترین مشکلات صادرکنندگان است ماده 3 به ما اجازه می‌دهد با همکاری وزارت صنعت معدن و تجارت به هزینه‌های وصول شده در صادرات سامان دهیم.
عسگری مشکلات و مسائل مطرح شده در این نشست را بسیار مهم و تأثیرگذار ارزیابی کرد و گفت: در زمینه حمل‌ونقل و چنانچه نیاز به ورود کامیون و کانتینر است، گمرک برای تسهیلات در زمینه حقوق ورودی آماده همکاری است.
سرپرست گمرک ایران با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از مشکلات صادرکنندگان در حوزه امور گمرکی با آسان‌سازی رویه‌های صادرات طی هفته‌های اخیر و الکترونیکی شدن تشریفات صادرات حل شده؛ دعوت از مقامات و مسئولان سازمان‌های همجوار در نشست‌های تخصصی گمرک را حل هر چه سریع‌تر مشکلات و چالش‌های صادرکنندگان غیرنفتی عنوان کرد.
فرود عسگری درخصوص مشکل صادرکنندگان به عراق و افغانستان با اشاره به دیپلماسی موفق وزارت امور خارجه به صادرکنندگان اطمینان داد این مسئله با همکاری وزارت امور خارجه به زودی حل خواهدشد. وی همچنین از ساماندهی صادرات به قطر و روسیه خبر داد.
سرپرست گمرک ایران در این نشست به شرایط مطرح شده از سوی عراق برای اندازه‌های بسته‌بندی میوه اشاره کرد و گفت: این شرایط به صادرکنندگان اعلام شده است و از آبان اجرایی خواهد شد و امیدواریم که صادرکنندگان به این مسئله توجه داشته باشند.
فرود عسگری در بخش دیگری از سخنانش به فعالان اقتصادی مجاز اشاره کرد و توضیح داد: ما برای این صادرکنندگان تسهیلات ویژه‌ای ایجاد کرده‌ایم و کالای آنها بدون ارزیابی و کارشناسی در مسیر سبز به مرز‌ها هدایت می‌شود.
عسگری ادامه داد: مسائل مطرح شده در جلسات در اختیار وزیر اقتصاد قرار خواهد گرفت و در حال حاضر با ارتباطات خوبی که میان وزاری اقتصاد و صنعت وجود دارد و همچنین اشراف کاملی که آقای کرباسیان در گمرک دارند می‌توانیم به حل مشکلات مطرح شده امیدوار باشیم.

خواندن 777 دفعه
Top