دوشنبه, 20 آذر 1396 ساعت 10:02

دکتر کرباسیان : موضوع قاچاق 1128 کانتینر وجود خارجی ندارد

دکتر مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور مان در گفت و گوی ویژه خبری دیشب با دفاع قاطع از عملکرد گمرک ایران در مبارزه با قاچاق کالا گفت : موضوع قاچاق 1128 کانتینر وجود خارجی نداشته است ....

وی با بیان این مطلب گفت : در خصوص 1128  کانتینر این موضوع وجود خارجی نداشته و آن مرجعی که این را اعلام کرد خودش رسما نامه نوشته که اشتباه کرده است .
کرباسیان گفت :  بنده اگر می توانستم باید اقدام دیگری می کردم ، این مرجع رسما نوشته که اشتباه کرده است .
وزیر اقتصاد در ادامه گفت : پرونده را یکبار باید کالبد شکافی بکنیم ، در سال 1394 پرونده توسط گمرک تشکیل شد که موضوع 10 الی 15 کانتینر بود که از روی سامانه جامع گمرکی پیدا کردیم و گمرک پرونده را برای مرجع قضایی فرستاد و در این پرونده بازرسی کل کشور و دیگر مراجع به دلیل اقدامات بعمل آمده از سوی گمرک تشکر کردند و بعدا مراجع نظارتی دیگر آمدند و بعد از دو سال گزارش داده شد به جایی که موضوع را جمع بندی کنند .
وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه افزود : در تعزیرات یک زمانی یک رئیس تعزیرات بود که در خصوص قاچاق بدون اینکه بررسی کند یک حرفی زد و وزیر دادگستری آن زمان هم این موضوع را تکذیب کرد .
کرباسیان گفت :  زمانی که اول دولت یازدهم بود مرجع صدور آمار قاچاق که ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق بوده گزارشی از سهم بخش های مختلف از قاچاق داد .  گمرک هم بخشی از حلقه تجارت هست ، ما به لحاظ اینکه احساس مسئولیت بکنیم در گمرک آمدیم و راجع به این موضوع صحبت می کنیم و باید در جای دیگری در مورد قاچاق صحبت شود و  آنجایی که باید برخورد کند جای دیگری است .
وزیر اقتصاد در ادامه بیان کرد : احساس می کنم نباید چهره وچرخه تجارت کشورمان را آنقدر سیاه نشان بدهیم ، چون همه جای دنیا ما را رتبه اول برخورد قاچاق در دنیا می دانند ، یک سال و نیم هست در دنیا پذیرفته اند که ما رتبه اول برخورد با قاچاق هستیم اما یک عده در کشور نمی خواهند این موضوع را قبول کنند .
کرباسیان گفت : مجددا تاکید می کنم که 1128 کانتینر درست نیست و مرجع قانونی خودش هم گفته که اشتباه کردیم که البته آقای رئیس جمهور هم این را اعلام کردند .
وی در بخش دیگری از گفت و گوی خود در خصوص پنجره واحد و سامانه جامع گمرکی گفت : آیا سامانه جامع گمرکی از مبدا حمل وصل هست یا نه ، آیا می تواند اعلام کند مبدا کالاها کجا بوده یا نه و آیا اطلاعات را گمرک در حال حاضر از بانک مرکزی ، صمت و ثبت سفارش می گیرد یا خیر ؟
کرباسیان افزود : ما در حال حاضر به همه آنهایی که اطلاعات می خواهند اطلاعات را می دهیم . خواهش من هم این است بیایید  سیستم را  ببینید .
 وزیر اقتصاد با بیان اینکه سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی جزو طرح های اقتصاد مقاومتی است و افتخار می کنم زمانی که به من ابلاغ شد و با توجه به اینکه مقام معظم رهبری فرمودند که باید مجهزتر شویم و رئیس جمهور هم تاکید کرد ما همین الان تجهیزات پرسرعت را آوردیم و هم سفارش ساخت دادیم برای تولید داخل 5 دستگاه ایکس ری کامیونی که قول داده اند دهه فجر اولین ایکس ری تولید داخل را به گمرک تحویل دهند .
کرباسیان در خصوص عملکرد گمرک گفت : در حالیکه ما60 میلیارد دلار واردات داشتیم و این رقم به 40 میلیارد دلار رسید اما درآمدهای گمرکی از 8 هزار به 18 هزار میلیارد تومان فقط از محل اخذ حقوق ورودی و سود بازرگانی کالاها افزایش یافت .
وزیر اقتصاد گفت : در سالجاری 50 تن انواع مواد مخدر و پیش ساز در گمرک کشف شده و ما هم اکنون رتبه اول دنیا را در مبارزه با قاچاق داریم و اینها بخشی از ثمره سامانه ای است که با حداقل  هزینه در گمرک ایجاد شده است .

خواندن 805 دفعه
Top